Mixokrety - zasada działania, parametry urządzenia

Jeszcze kilka lat temu na placu budowy prym wiedli pracownicy fizyczni, którzy wykonywali ręcznie niemal wszystkie prace budowlane. Dziś coraz częściej liczba pracowników na budowie jest ograniczana. Jest to konsekwencją tego, że coraz więcej jest zaawansowanych urządzeń budowlanych, które działają niemal w pełni automatycznie, zwalniając z obowiązku ich obsługi pracowników.

Wśród takich urządzeń szczególną rolę odgrywać zaczynają mixokrety - zaawansowane urządzenia, których rolą jest przesył zapraw na duże odległości. Najlepiej funkcję, jaką mają mixokrety, wytłumaczyć na przykładzie.

Na budowach mixokrety służą często do przesyłu betonu, który wykorzystywany jest podczas robienia wylewek pod posadzki. Aby beton przez mixokrety mógł być przesłany, musi być najpierw wymieszany. Zaprawa betonowa powstaje bowiem jako rezultat wymieszania suchych materiałów budowlanych z piaskiem.

Do tej pory mieszanie odbywało się ręcznie. Pracownik zatrudniony na budowie, w wiadrze mieszał wszelkie składniki, dbając nie tylko o zachowanie odpowiednich proporcji, lecz także o dokładne wymieszanie ich, tak aby nie powstały zbyt duże grudki, które spowodowałyby powstawanie nierówności podłoża.

Obecnie o dokładne wymieszanie nie trzeba się martwić, gdyż mixokrety wykonują te prace za człowieka. Są bowiem wyposażone w specjalny zbiornik, do którego wszystkie surowce można wsypać, a następnie włączyć funkcję mieszania.

Jako że od zbiornika prowadzone są specjalnie zaprojektowane rury przesyłowe, zaprawa może być swobodnie transportowana do dowolnego miejsca na terenie budowy. Wiele osób w tym momencie stwierdzi, że miejsce nie może być dowolne, gdyż powinno być zlokalizowane blisko urządzenia.

Dzięki mixokretom możliwe jest przesyłanie zaprawy na bardzo duże odległości - do 80 metrów w pionie, co daje nam możliwość przesyłu nawet powyżej 25 pięter, oraz 150 metrów w poziomie. Te dane pozwalają się zorientować, jak wielki jest zasięg działania tego urządzenia.

Wykorzystanie mixokretów jest sporym udogodnieniem, pozwala bowiem przesyłać zaprawę bez konieczności przenoszenia urządzenia. Zanim mixokrety zaczęły być wykorzystywane na budowach, często zdarzało się tak, że worki z suchymi materiałami budowlanymi były wciągane w wiadrach na wyższe kondygnacje, aby tam pracownicy mogli rozrobić i wylać zaprawę.

Obecnie czas pracy znacząco się skrócił, co jest dobrą informacją zarówno dla właścicieli firm budowlanych, które świadczą usługi remontowo-budowlane, jak i dla samych inwestorów. Korzyści, na jakie mogą liczyć ci pierwsi, to możliwość szybkiej realizacji zlecenia i przejścia do następnej.

Inwestorzy, którzy zatrudniają firmy wykorzystujące do prac mixokrety, mogą szybciej sfinalizować inwestycję i zacząć na niej zarabiać. Mixokrety z powodzeniem wykorzystuje się zarówno na takich budowach, gdzie powstają budynki mieszkalne, jak i usługowe. Sprawdzają się wszędzie i we wszystkich warunkach, niemniej jednak trzeba zdawać sobie sprawę, że są to urządzenia niezwykle drogie.

Nieodpowiednia, niezgodna z ich przeznaczeniem obsługa może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Nowy mixokret to koszt rzędu 120 tysięcy złotych. W cenie otrzymujemy urządzenie w wersji podstawowej bądź rozszerzonej, z silnikiem o wysokiej mocy i zbiornikiem, który można zasypać suchą zaprawą aż do 820 mm.

W zależności o firmy, gwarancja na nowe urządzenie może mieścić się w granicy roku lub dwóch lat. Urządzenia znanych firm mają przy tym zapewnione serwisowanie.