Mixokrety a przestrzeganie zasad BHP na budowie

Bezpieczeństwo na budowie to niezwykle ważna kwestia. Wszelkie bowiem prace, wykonywane w budownictwie wiążą się z większym lub mniejszym zagrożeniem dla życia lub zdrowia pracowników. Szczególnie niebezpieczne są prace na wysokościach, co jednak nie przeszkadza wielu osobom, by je wykonywać. Do prac na wysokościach jednak potrzebne są odpowiednie kwalifikacje, a te można zdobyć, kończąc profesjonalny kurs.

Na każdej budowie ściśle muszą być przestrzegane zasady BHP. Obejmują one swoim zasięgiem wiele różnych kwestii, które - tylko z pozoru - wydają się mało istotne. Zacząć wypada od odpowiedniego stroju pracowników. Nie może być przypadkowy. Każdy jego element ma stanowić ochronę przed różnego rodzaju zagrożeniami, jakie czyhają na budowie.

Na ogół, na wszelkiego typu budowach wymagane są kaski ochronne na głowę, które stanowią zabezpieczenie na wypadek osypywania się tynków czy innych materiałów budowlanych. Niemniej istotne jest odpowiednie obuwie, a także rękawice na ręce, które nie tylko chronią przed zabrudzeniem, lecz także przed skaleczeniami, otarciami. W wielu przypadkach sprawdzają się popularne diabełki, które chętnie kupują ekipy remontowe.

Diabełki co prawda nie ochronią przed dotykaniem gorących przedmiotów, ale do drobnych prac sprawdzają się znakomicie. Takie rękawice, jak i wiele innych elementów odzieży można kupić niemal w każdym większym markecie budowlanym. Te bardziej specjalistyczne części ubioru, sprawdzające się na przykład podczas pracy w ekstremalnie niskich bądź ekstremalnie wysokich temperaturach, można kupić w specjalnych sklepach z odzieżą roboczą.

Zasady BHP nie ograniczają się jednak do samego tylko określenia tego, w co ma być ubrany pracownik. Określają także to, w jaki sposób powinno być przygotowane stanowisko pracy, choć na wielkich budowach niezwykle trudno byłoby to ustalić. Faktem jest, że każdy pracownik od swojego pracodawcy musi mieć zapewnione niezbędne do pracy narzędzia, maszyny czy urządzenia budowlane.

Na zadbaniu o to, by każdy pracownik miał przygotowane narzędzia do pracy jednak się nie kończy. Każda osoba musi zostać przeszkolona z obsługi maszyn i innych urządzeń budowlanych. Niewłaściwe ich użytkowanie nie tylko może spowodować zniszczenie urządzeń, a tym samym straty dla pracodawcy.

Nieporównanie gorsze może być to, że niewłaściwe użytkowanie sprzętu może stanowić realne zagrożenie dla pracownika. Z tego też względu, przeszkolenie staje się rzeczą niezbędną.

Takie urządzenia jak mixokrety wymagają profesjonalnej obsługi na każdym etapie korzystania z nich. Warto bowiem wspomnieć o tym, że urządzenia spełniają naraz dwie funkcje. Pierwszą jest to, że umożliwiają mieszanie materiałów wykorzystywanych do stworzenia zaprawy, na przykład betonu.

Na tym etapie pracownik musi wiedzieć o tym, w jakich proporcjach materiały suche powinien w mieszarce umieszczać. Zastosowanie niewłaściwych proporcji może skutkować tym, że zaprawa nie uzyska takiej konsystencji, która zapewni przyczepność i trwałość.

Beton więc może być zbyt rzadki, w związku z czym nie zwiąże się i nie będzie stanowił odpowiedniego podłoża pod układanie paneli czy ogrzewanie podłogowe. Pracownicy doświadczeni i przeszkoleni wiedzą jak obsługiwać mixokrety i mieszarkę do betonu.

Kolejną funkcją, jaką mają mixokrety jest to, że mogą przesyłać zaprawę na większe odległości. Tu przeszkolenie pracownika nie jest konieczne, gdyż urządzenie zajmuje się przesyłem automatycznie do 150 metrów poziomo.