Ramy

Rama to zdecydowanie najważniejszy element roweru górskiego. To właśnie na tym elemencie opiera się cała konstrukcja roweru, to do ramy przymocowane są poszczególne elementy konstrukcji. Poszczególne grupy rowerów górskich w zależności od zastosowania różnią się konstrukcją i geometrią ram.

Najpopularniejszym typem ram są ramy XC czyli cross country, które oferują bardzo szerokie spektrum zastosowań od stricte sportowych, przez maratony, aż po rekreacyjne górskie wycieczki. Rowery wyposażone w ramę typu XC odznaczają się stosunkowo niską masą jeśli rama jest sztywna, natomiast ramy z zawieszeniem są nieco cięższe w zamian oferując znacznie wyższy komfort podróżowania. Pozycja rowerzysty na tego typu ramie jest pochylona do przodu. Geometria ramy jest zaprojektowana w ten sposób, aby jak najefektywniej wykorzystywać siłę rowerzysty podczas pokonywania podjazdów. Ramy te sprzyjają również szybkiemu przyspieszaniu.

Kolejnym typem ram są ramy enduro. Rowery wyposażone w tego typu ramy są w pełni amortyzowane, a ich przeznaczeniem jest ciężki górski teren. Amortyzacja zastosowana w tych rowerach umożliwia efektywne pokonywanie podjazdów i trudnych technicznych zjazdów górskimi ścieżkami. Rower enduro jest znacznie cięższy od klasycznego roweru cross-country. Większą wagę usprawiedliwia zastosowanie mocniejszych i znacznie wytrzymalszych konstrukcji i komponentów. Geometria enduro jest kompromisem pomiędzy rowerem XC a rowerem zjazdowym. Połączenie cech tych dwóch grup sprawia, że rowery enduro są najbardziej uniwersalne spośród całego sprzętu MTB.

Ostatnią i jednocześnie najbardziej hardcorową grupą ram są ramy typu FR, czyli ramy przeznaczone do montażu w rowerach zjazdowych i wyczynowych. Ramy tego typu są już bardzo ciężkie. Tak duża waga jest spowodowana koniecznością tworzenia bardzo solidnych i mocnych konstrukcji. Ramy tego typu są w stanie znieść duże prędkości, nierówny teren, skoki z dużych wysokości i niezwykłe naprężenia podczas wykonywania tych ewolucji. Naturalnie ramy te wyposażone są w zawieszenie, którego skok zaczyna się od 130 milimetrów.

Podczas wyboru ramy należy pamiętać o jej wielkości. W zależności od wzrostu rowerzysty, długości jego nogi rozróżnia się kilka wielkości ram określonych w calach.