Opony

Opona to jeden z ważniejszych elementów roweru. To od opony zależy nie tylko komfort ale i bezpieczeństwo. To właśnie na oponie spoczywa cały ciężar rowerzysty oraz roweru. Na samym początku należy obalić mit na temat uniwersalnych opon. Uniwersalne opony nie istnieją, gdyż nie da się znaleźć kompromisu pomiędzy oponą szosową a terenową. Opona „uniwersalna” czyli połączenie opony szosowej z terenową będzie się spisywała słabo zarówno w terenie jak i na ubitej drodze.

Opony błotne posiadają bardzo ostry i wysoki bieżnik, który będzie w znacznym stopniu utrudniał jazdę na asfalcie. Natomiast opona przeznaczona na twarde podłoże, nie będzie w stanie „wgryźć” się w grząskie podłoże. Przed kupnem roweru lub opony, warto wybrać odpowiednie ogumienie w zależności od warunków w jakich zamierzamy jeździć. Jeśli planujemy jeździć rekreacyjnie warto wybrać opony semi-slick, czyli opony półgładkie przeznaczone raczej na ubite ścieżki i lekki teren. Opony tego typu charakteryzują się niskim oporem toczenia, dzięki czemu podczas jazdy wysiłek jest zminimalizowany. Bieżnik tego typu nie wygina się na boki i nie wgryza w podłoże dzięki czemu straty energii są dużo mniejsze. Niestety odbywa się to kosztem przyczepności w trudniejszym terenie.

Inną alternatywą są opony terenowe wyposażone w ostry i wysoki bieżnik. Są one przeznaczone do trudniejszego terenu, piachu, błota i nierównej nawierzchni. Przyczepność w takich warunkach jest niestety okupiona dużo wyższymi oporami toczenia, szczególnie na twardej nawierzchni oraz zmniejszoną przyczepnością na mokrym lub pokrytym piaskiem asfalcie.