Hamulce

Toteż istotne jest, zwrócić baczną

Hamulce to ten element roweru, który w znacznej mierze decyduje o bezpieczeństwie. To one decydują o tym, czy zdołamy zatrzymać się tuż przed wyjeżdżającym zza rogu samochodem czy dopiero pod jego kołami. Dlatego też tak ważne jest, aby zwrócić baczną uwagę na to, co hamuje w naszym rowerze.

Dawno wybitnie znane hamulce

Na rynku można znaleźć kilka typów hamulców. Jeszcze do niedawna bardzo popularne były hamulce typu cantilever, dziś wyparte przez lepszy odpowiednik:

  • typ V-brake

Hamulce tego typu są bardzo lekkie, proste w konstrukcji i stosunkowo dobrze przekazują siłę uścisku dłoni pod warunkiem, że są dobrze wyregulowane i nie mają startych klocków. Hamulce typu V-brake umożliwiają szybkie wyjęcie koła i są łatwe w konserwacji. Ich efektywność zmniejsza się gdy obręcze są mokre, zabłocone lub pokrzywione. Niestety podczas ostrej jazdy w terenie górskim, podczas szybkich zjazdów ich efektywność znacznie maleje. Klocki rozgrzewają się, szklą i bardzo szybko ścierają uszkadzając przy tym obręcz. Podsumowując:

  • do lekkiej i spokojnej jazdy jak najbardziej
  • ale do ekstremalnych zjazdów zdecydowanie nie

Hamulce charakteru idealnie

Mocniejszą, ale i droższą alternatywą dla hamulców typu V-brake są hamulce tarczowe. Hamulce tego typu znakomicie spełniają swoje zadanie w trudnych warunkach zarówno terenowych jak i pogodowych. Wykazują się one większą niezawodnością i siłą, niestety w zamian za droższą eksploatację i serwisowanie.

Niedozwolone znaczące elementy zaciski

Podczas sprawdzania hamulców przed kupnem należy upewnić się z jakich elementów wykonane są poszczególne elementy. Niedopuszczalne jest aby tak ważne elementy jak zaciski lub klamki na kierownicy były wykonane z marnych, uginających się pod naprężeniem materiałów.