Rower miejski: charakterystyka tego jednośladu odpowiada potrzebom mieszkańców miast

Typowy bicykl, klasyczny

Jest lato, panuje piękna pogoda, więc wiele osób zamieniło samochód i komunikację miejską na rower. Nie jest to jednak zwykły bicykl, ale klasyczny holenderski. Co to znaczy? Taki jednoślad ma ramę i kierownicę, która pozwala utrzymywać sylwetkę wyprostowaną w czasie jazdy. Nie męczą się plecy, pedałuje się przyjemnie.

Ogumienie środka lokomocji

Poza tym rower miejski wyposażony jest w wygodne (często skórzane) siodełko. Walory użytkowe zwiększa przymocowany bagażnik rowerowy i kosz rowerowy (przy kierownicy). Ogumienie takiego pojazdu jest przystosowane do tras asfaltowych, czyli nie ma agresywnego bieżnika, który stawiałby większy opór. Dostosowanie obciążeń do warunków umożliwia przerzutka.

Aktualnie obszarów beneluksu przywędrował

Rower miejski modny jest zwłaszcza w krajach zachodnich. To właśnie z krajów Beneluksu przywędrował ten trend, od którego wzięła się też nazwa (w żargonie rowerzystów: „holenderka”). Klasyczny holenderski rower jest pojazdem bardzo użytecznym.

Porusza wolniej samochód

Umożliwia stosunkowo szybkie i sprawne pokonanie odległości w mieście. Nie musi stać w korkach. Choć porusza się wolniej niż samochód czy tramwaj pozwala zawsze dotrzeć na czas, co w przypadku komunikacji miejskiej nie jest regułą. Z takim rowerem nigdy nie spóźnimy się na zajęcia, spotkanie czy do pracy.

Oszczędzamy pieniądze, zanieczyszczamy

Poruszając się rowerem miejskim, łączymy przyjemne z pożytecznym. Oszczędzamy pieniądze, nie zanieczyszczamy środowiska i poprawiamy swoje zdrowie. Przy okazji możemy zahaczyć o targ i kupić warzywa na obiad czy owoce na przekąskę.